Enerji
Faaliyetlerimiz
Bizden Haberler
Belgelerimiz
Bize Ulaşın

MERKEZ

Adres: İvedik OSB Aydın Plastikçiler Sitesi 1539. Sok. (Eski 592.) No: 9-11-13 Ostim ANKARA
Telefon: +90 312 395 14 96
Faks: +90 312 395 14 98

FABRİKA

Adres: Başkent OSB 18. Cadde No: 35
Temelli ANKARA
Telefon: +90 312 640 15 40
Faks: +90 312 640 15 41

Dikey Eksen Rüzgar Türbini

Son yıllarda karşımıza çıkan enerji darboğazı karşısında, ülkemizin doğal kaynaklarından yararlanarak alternatif enerrji sistemlerinin uygulanması, gelecek için umut verici bir çözüm olması nedeniyle gün geçtikçe artan bir önem kazanıyor.

Bu enerji kaynaklarından rüzgar, ülkemizin rüzgar potansiyelinin iyi olması, sınırsız ve temiz bir kaynak olması dolayısıyla öne çıkıyor. 

 

 

 

 

 

 

Rüzgar enerjisi kullanımının dünyadaki örneklerine baktığımızda, iki ana başlıkta toplandığını görüyoruz. Bunlar Büyük Türbinler olarak adlandırabileceğimiz endüstriyel kullanıma yönelik sistemler (Yatay Eksenli Rüzgar Türbinleri) ve Küçük Türbinler olarak adlandırabileceğimiz kişisel kullanıma yönelik sistemlerdir (Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri).


   

    Büyük türbinler yatırım amaçlı olarak kurulurlar. Bu nedenle, yatırımdan önce yapılacak önemli bazı çalışmalar vardır. Öncelikle, bölgenin rüzgar açısından değerlendirilmesi gerekir. Yapılan ayrıntılı ve en az 1 yıl yapılması gereken teknik rüzgar ölçümleriyle, rüzgar hızı ortalamaları, günlük, mevsimlik ve yıllık dağılımlar ile yaklaşık rüzgar enerjisi değerleri tespit edilir. Bunun ardından yapılacak olan fizibilite çalışmaları ile kurulacak santralin büyüklüğü, türbinlerin yerleri ve güçleri, üretilecek enerjinin maliyeti gibi sonuçlara ulaşılır. Bu çalışmalarda, bölgesel elektrik kurumlarıyla ve devletle yapılacak olan anlaşmalar, alınacak izinler, çevre halkının yaklaşımı, arazinin fiziksel yapısı, finansman ve kredi politikası gibi parametreler önemli rol oynar.

 


    Buna karşılık Küçük Türbinler (Dikey Eksen Rüzgar Türbinleri) kişisel kullanımlarda geniş kullanım alanı bularak pratik hayat içinde yer alırlar. Bununla birlikte;

 

 • Şebekenin olmadığı,
 • Ulaştırmanın ekonomik olmadığı yerler ile
 • Şehirdışı yerleşimler,
 • Çiftlik evleri,
 • Telekomünikasyon Aktarıcıları,
 • Radyo ve Orman kuleleri,
 • Askeri Tesisler,
 • Demiryolu Sinyalizasyonu,
 • Balık Çiftlikleri,
 • Seralar,
 • Maden Ocakları,
 • Deniz Vasıtaları ve bazı fabrikalarda Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri kullanılırlar.

Bu tip türbinler;


Bakım gerektirmezler,
İşletme giderleri neredeyse yoktur,
Otomatik kontrol mekanizmaları;  sistemi aşırı şarjdan koruyan kontrol sistemleri vardır ve çok yüksek rüzgar hızlarında otomatik korunmalı tasarlanmışlardır.


    Firmamız tüm bu avantaj ve dezavantajları değerlendirerek, 2006 yılında kendisine Dikey Rüzgar Türbinleri konusunu AR-GE çalışması olarak belirlemiş ve bu alandaki çalışmalarını 'Dikey Eksenli Helezonik Yapılı Rüzgar Türbini ile Elektrik Enerjisi Elde Edilmesi' buluş başlığı ile 13/09/2007' de Türk Patent Enstitüsü TR 2007 06327 Y Numaralı Faydalı Model Belgesi ile tamamlamıştır.